Kärdi EVS Türgis, Ankaras

EstYES 15.01.2016

Mina olen Kärt ja tegin oma EVS-i 2015. aastal Türgis, Ankaras, GSM-i (Gençlik Servisleri Merkezi/Youth Services Centre) juures. GSM on organisatsioon, mis koordineerib vabatahtlike töölaagreid Türgis.

Minu projekt kestis 6 kuud, mille jooksul ma külastasin kuut töölaagrit (üks kuu väga intensiivset reisimist), nägin palju Türgit (rohkem, kui enamik türklasi eales näeb), tegin fotosid ja intervjuusid töölaagrites osalevate vabatahtlikega, millest hiljem panin kokku jutud GSM-i blogi jaoks. Kuigi võib tunduda, et kõik kuus kuud olid täidetud rohke tegevusega, siis tegelikult see päris nii ei olnud. Mul oli palju vaba aega ja vahel tundus, et liigagi palju. Samas, tänu sellele sain külastada oma sõpru teistes Türgi linnades ja veeta mõned päevad nendega.

12039209_1236822113009941_5599146997494050690_n

EVS-i projekti käigus sain teada mitmeid asju. Õppisin paremini oma aega ja eesmärke planeerima, iseseisvalt ja omaalgatuslikult tegutsema. Iseendalegi üllatuseks sain teada, et ma ei pea olema osa grupist, et end mugavalt tunda. Nimelt reiside kestel veetsin ma igas laagris umbes 4 päeva, mis ei olnud minu jaoks piisav, et saada osaks laagrilistest, nii et enamikel juhtudel jäin ma lihtsalt vaatlejaks, mis oli väga huvitav kogemus. Järjekordselt avastasin, et kõike ei pea tegema viisil, mida on mulle õpetanud Eesti ja eesti kultuur. Erinevused on põnevad!

Kuna ma olen eelnevalt elanud ja külastanud Türgit mitmeid kordi (olen Türgis viibinud kokku 8 kuud), räägin algtasemel türgi keelt ja seal elavad mu sõbrad, oman ma üsna head kogemust Türgi kultuurist. Võiks isegi öelda, et see reis muutis Türgi minu teiseks koduks, mistõttu ma väga Türgit ei igatse, sest tean, et saan alati tagasi minna. Küll aga jään ma igatsema häid korterikaaslasi Sara’t (väga naljaks itaallanna) ja Avet (keda ma loodan Eestis näha, sest ta elab siin!), meie pikki hilisöiseid diskusioone poliitika, kultuuride erinevuse ja toidu teemadel ja pikki jalutuskäike Ankara imeliku arhitektuuriga tänavatel.

Minu EVS oli väga kogemuste rohke: mõned olid head, mõned halvad, kuid enamalt jaolt ma olen rahul, et läksin. Siiski soovitaksin ma tulevastel vabatahtlikel väga põhjalikult uurida oma vastuvõtva organisatsiooni kohta, seeläbi teab rohkem, mida oodata ja ka pettumusi on vähem.

Kärt